Pac-Man Namco tarafından yapılmış bir arcade oyunudur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur. Pac-Man'de oyuncu labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır. Aamacı hayalet ve canavarlardan kaçarak, tüm küçük diskleri toplamak olan oyuncu, labirentdeki tüm diskleri toplayınca bir üst aşamaya geçer. Extra puanlar için çıkan meyveleri toplamak ve üyük sarı diskleri alındığında, maviye dönüşen canavar ve hayaletleri yemektir. Pacman, oyuncuya oyunu bütünüyle kontrol etme hissi uyandırmasıyla video oyun sürecinde bir kilometre taşı oldu. Oyunun popüler olduğu 1980?lerin başından bu yana, Pac-Man video oyunlar dünyasında bir simge haline geldi.

Japon oyun tasarımcısı Toru Iwatani, Pac-Man'in ilhamını bir pizzadan almış. Gece geç saatlere kadar çalışan Iwatani bir gece, Ismarladığı pizzanın bir diliminin eksik olduğunu farketti. Iwatani pizzanın hayali bir yaratık tarafından yenmiş olduğunu düşündü ve Pac-Man fikri bundan doğdu. Oyunun yaratttığı "Pac-Mania" (Pac-Man manyaklığı) akımı basit bir oyun merakından ibaret değil. ABD'de piyasaya çıkmasıyla oyun müthiş bir ilgi gördü. Kahve fincanı, kalem, poster, tekstil gibi lisanslı yan ürünlerle birlikte Pac-Man video oyun sektörünü aştı ve bir kültürel fenomene dönüştü. "Buckner & Garcia"nın 1982'de çıkan "Pac-Man Fever" parçasıyla da Pac-Mania zirve yaptı. Billy Williams adlı bir oyuncu 1999 yılında, Pac-Man?i 256 level sonunda bitiren ilk ve tek kişi olmuştu. Williams, oyun sonunda 3.333.360 puan elde ederek bir rekor kırmıştı.

Oyun Japonya'da Puck-Man olarak çağrılıyordu. Fakat bazı amerikalılar "P" harfini "F" yapınca, oyun Amerika'da Pac-Man olarak çıktı. Her türlü işlemcide hemen hemen aynı hızda çalışan bu yönüyle bile sadece programcılık harikası olarak nitelendirilebilecek oyundur. Hemen her plartformda çalışmaktadır. Arcade game, Atari 2600, Atari 5200, Commodore 64, Game Boy, Game Boy Color, GBA, Intellivision, Mobile phone, MSX, NEC PC-8801, NEC PC-9801NGPC, NES, Sega Game Gear, SNES, PlayStation Network, ZX Spectrum, iPod, Xbox Live Arcade, Virtual Console başlıca çalıştığı plartformlardır.

1981 yılında Midway tarafından en bilinen clone'u olan Ms. Pac-Man çıkarılmıştır. Ms.Pac-Man'de klasik Pac-Man'den farklı olarak aşamalara geçtikçe labirent yapısı değişmektedir. Ayrıca ekstra puanlar için çıkan meyveler labirentin ortasında sabit durmak yerine labirent'de dolaşmaktadır.